Lorem Ipsum nedir?

Lorem Ipsum , sadece baskı ve dizgi endüstrisinin kukla metni. Lorem Ipsum, bilinmeyen bir yazıcı bir mutfak tipi aldı ve bir örnek numune kiti yapmak için şifreli iken, 1500'lerden beri endüstrinin standart kukla metni oldu. Sadece beş yüzyıldan daha uzun süre ayakta kalmadı, aynı zamanda elektronik dizgeye sıçrama, esasen değişmeden kaldı. 1960'larda Lorem Ipsum pasajlarını içeren Letraset sayfalarının yayımlanması ve daha yakın bir tarihte Lorem Ipsum'un versiyonları da dahil olmak üzere Aldus PageMaker gibi masaüstü yayıncılık yazılımıyla yaygınlaştı.

Neden kullanıyoruz?

Bir okuyucunun, sayfanın okunabilir içeriği tarafından düzenine bakıldığında dikkati dağılacak olan uzun zamandır kurulmuş bir gerçektir. Lorem Ipsum'un kullanımı, burada 'İçerik burada, içeriği' kullanmanın aksine, okunabilir İngilizce gibi görünmesini sağlamak için mektupların az ya da çok normal dağılımına sahip olmasıdır. Birçok masaüstü yayıncılık paketi ve web sayfası editörü şimdi varsayılan model metni olarak Lorem Ipsum kullanıyor ve 'lorem ipsum' için bir arama hala emekleme aşamasında olan birçok web sitesini açığa çıkarıyor. Çeşitli versiyonlar yıllar içinde, bazen kazara, bazen amaçla (enjekte edilen mizah ve benzeri) gelişti.

Nereden geliyor?

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.

The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.

Where can I get some?

Lorem Ipsum'un birçok geçiş pasajı mevcut, ancak çoğunluk, enjekte edilen mizah ya da hafif inandırıcı görünmeyen rastgele kelimeler vasıtasıyla bazı biçimlerde değişikliğe uğradı. Lorem Ipsum'un bir pasajını kullanacaksanız, metnin ortasında utanç verici bir şey gizli olmadığından emin olmanız gerekir. Internet'teki tüm Lorem Ipsum jeneratörleri, önceden tanımlanmış parçaların tekrarlanması gerektiği için bu bilgiyi İnternetteki ilk gerçek jeneratör haline getirme eğilimindedir. Makul görünen Lorem Ipsum'u oluşturmak için, 200'den fazla Latin kelimesi içeren ve bir avuç cümle yapısıyla birleştirilen bir sözlük kullanır. Oluşturulan Lorem Ipsum, bu nedenle daima tekrar, enjekte mizah ya da karakteristik olmayan kelimeler vb. Içermez.